понеділок, 17 квітня 2017 р.

Як у нас на Україні

                        
«Продуктивні технології навчальної діяльності»

Гусарова Л. В.


«Як у нас на Україні…»
 (розробка виховних заходів)



Л. В. Гусарова
 «Як у нас на Україні…»  
Збірочка містить розробки виховних заходів, а саме свята українських  вечорниць,  Великодня та  рушника,  що відповідають вивченню звичаїв та обрядів українців ;  виховує в учнів школи глибокі   почуття любові до рідного краю, його традицій, святинь, народної пісні, значення рушника для українського народу. 
     Мета збірочки – допомогти вчителям загальноосвітніх шкіл в організації та проведенні нетрадиційних виховних заходів у середній та старшій школі.               



ЗМІСТ

  УКРАЇНСЬКІ ВЕЧОРНИЦІ

                                            СВЯТО ВЕЛИКОДНЯ                                           

            СВЯТО РУШНИКА              




Сценарій літературного вечора до 160-річчя від дня народження І.Я.Франка “Окрай шляху народів стоїть та криниця глибока...”

Сценарій літературного вечора до 160-річчя від  дня народження І.Я.Франка  “Окрай шляху народів стоїть  та криниця глибока...”
         
  Святково прибрана сцена. На сцені: портрет І.Франка, книжкова виставка "Сьогодні, мов зоря, він сяє Україні...", фотографії епізодів життя І.Франка та його сучасників.

Читець:    
Сорок літ, як Мойсей по пустині,
Він проводив народ за собою.
В небо рвалися очи вірлині,
А життя вниз тягло - бо в долині
Бій завзятий ішов з темнотою.
Як мечем, воював він словами,
То пророчив, то вчив як учитель,
То, як батько помежи синами
Пробував і творив поміж нами,
Правди й волі безсмертний служитель.
Він не гнувся під праці вагою
І ніколи її не цурався.
Як лицар, серед лютого бою,
На бій-полю поляг головою,
Але духом в безсмертя піднявся.
Б.Лепкий "Іванові Франкові"

Літературна вітальня Мова – це оберіг людини і нації

                                                      Літературна вітальня
Мова – це оберіг людини і нації

Мета: обґрунтувати важливість рідної мови у формуванні духовного світу людини, розкрити її значення в житті кожного українця; плекати почуття національної гідності; виробляти громадянський світогляд; прищеплювати любов до рідної мови, рідного краю, українського народу, його традицій, виховувати повагу до всього українського; підвищувати культуру мовлення школярів.
Зала святково прибрана портретами українських письменників і висловами про рідну мову, її роль у житті людини. Біля сцени – книжкова виставка.
Перебіг заходу
У ч и т е л ь. Рішенням ЮНЕСКО 21 лютого оголошено Міжнародним днем рідної мови. Це свято – ще одна нагода для кожного громадянина усвідомити причетність до свого народу, до рідної мови. Створена на світанку людської історії мова розвивається, живе в народі. За приблизними розрахунками, на земній кулі функціонує три тисячі мов, і кожна з них має право на життя, бо – мова – інструмент, який консулідує націю. Це безцінний скарб, який треба берегти і примножувати. Життя мови залежить від народу, який несе її у своїй душі і культурі, у своїх звичаях, традиціях, піснях. Рідна мова – це батьківська мова, мова народу, мова серця.
    Звучить пісня «Рідна мова» (сл.Г. Вієру, муз.П. Дворського).

ПОДОРОЖ ОКЕАНАМИ РІДНОЇ МОВИ

ПОДОРОЖ ОКЕАНАМИ РІДНОЇ МОВИ
Мета заходу:     повторити і закріпити знання учнів з лексикології, фразеології, морфології, синтаксису; вдосконалювати навички учнів, формувати усне і писемне мовлення школярів, збагачувати їхній словниковий запас;
розвивати  розумові та мовленнєві здібності дітей, їхнє мислення, пам'ять, увагу, спостережливість, кмітливість;
виховувати культуру мовлення учнів, любов до української мови, до рідного краю, повагу до народної мудрості, почуття колективізму, згуртованості, відповідальності за спільну справу. 
Форма проведення: вікторина.
Обладнання: картки, дидактичні матеріали.

                                                                               ХІД ЗАХОДУ
І. Вступна частина.
(Звучить запис пісні «Рідна мова»).
Добрий день, дорогі друзі.
Я рада вітати вас на вікторині, що присвячена Дню рідної мови.
Однією із найчисленніших мов слов'янського походження є українська мова, мова України, українського народу, наша рідна мова!

О слово рідне!
Пращура молитво,
Громи Перуна, Велеса поля,
Софія Київська — творіння Ярослава —
Слов'яномовна, праведна земля!
O слово рідне!
Подарунок мами,
I пісня ніжна, і розрада нам.
Я всім на світі з вами поділюся,
Та слова рідного нікому не віддам.
Отже, пропонуємо сформувати дві команди.
Є пропозиція обрати журі.

Конкурс читців за творчістю Т.Г. Шевченка

Методична розробка конкурсу

на краще читання віршів

за творчістю Т.Г. Шевченка

«Вогонь Шевченкових поезій»


Мета: Розширити знання учнів про життєвий і творчий шлях Т.Г. Шевченка;
розвивати навички читання віршів напам’ять; виховувати інтерес і повагу до рідної мови, любов і глибоку шану до славного сина України – Великого Кобзаря.
Обладнання: Портрет Шевченка, рушники, виставка творів Кобзаря і 
про Т. Шевченка, фотографії, репродукції картин Шевченка, презентація «Вогонь Шевченкових поезій»
Звучить мелодія «Думи мої, думи мої…»


Дідусь Кенир

Чарівна скарбниця дідуся Кенира
(позаурочний захід до 190 річниці з дня народження Леоніда Глібова)

На фоні музики
Ведуча 1: Будь-яка людина щоденно пише свою ,,книгу життя”. І важливо, щоб кожна сторінка була виписана добрими ділами, щирими почуттями, впевненими кроками до гідної мети.
Нам відома велика кількість людей, що із гідністю пройшли шлях від народження до визнання.
Ведуча 2: Кожна цивілізована нація має особистість, яка прославила її на цілий світ.
У давніх греків – це Гомер,
У італійців – Данте,
У англійців – Шекспір
У поляків – Міцкевич
У нас, українців, без сумніву, це – Тарас Шевченко.
Ведуча 1: Але, крім отих велетів, у народів ще є й інші, які немало зробили для слави своєї нації. Це й відомі письменники, художники, музиканти. Немалий внесок в розвиток літератури своїх країн зробили і байкарі.
Ведуча 2: У давніх греків – Езоп (раб, але своїми байками прославився на весь світ); у французів таким байкарем був Лафонтен, у росіян – Крилов, а ми маємо свого поета-байкаря – це Леонід Глібов, якому 5 березня виповнюється 200 років з Дня народження.
Ведуча 1: Тож перелистаймо книгу його життя. Сьогодні ми пропонуємо вам пройти разом із нами життєвими стежками Л.Глібова.
І сторінка ,,Льолик – квітчастий королик”
На фоні класичної музики
Ведуча 2: Україна – це край, де широка, і довга стрічка Дніпра охоплює жовті лани пшениці, де бездонна блакить неба купає золотосяйне сонце. Україна – це тихі води та ясні зорі, і весною там дуже гарно, як усі садочки зацвітуть і усі соловейки защебечуть.
Ведуча 1: Весна – весняночка... Це вона, привітна і щедра, подарувала Україні Великого Байкаря.
Ведуча 2: Саме 5 березня 1827 року у селі Веселий Поділ на Полтавщині в родині управителя поміщицьким маєтком народився Леонід Глібов.
Ведуча 1: Дитинство його минало в с. Горби Кременчуцького повіту, куди переїхав батько разом зі своїм паном. Там Глібов пізнавав красу народних звичаїв і пісень.
(Звучить українська пісня)
(Виходить хлопчик Льоня).
Льоня: Проживаючи неподалік від панського маєтку, я бігав туди гратися й іноді ставав свідком жорстоких розправ пана над кріпаками, часто заступався за них – і на все життя зненавидів насилля й деспотизм.
Я був хворобливою дитиною, що позначалося на моїх успіхах у навчанні. Початкову освіту я здобував удома: на сьомому році читати навчила мене моя мама – Орина Гаврилівна. Писати – пан Родзянко, місцевий священник – арифметики, латинської і грецької мов і, звичайно ж, Закону Божого. А ще я хочу сказати, що змалечку я дуже-дуже любив всякі рослини, охоче доглядав за квітами, за що мене прозвали ,,квітчастим королем”. До мене навіть ,,прилипло” жартівливе привітання: ,,Здоров був, Льолику, квітчастий королику!”.
Ведуча 2: В тринадцять років Леоніда відвезли в Полтаву і там влаштували в гімназію. Він швидко здружився з учнями.
Льоня: Але вперше відірвавшись від дому, від батьків, я так занудьгував за рідним хутором, розлогими левадами, тихим садочком, що мені аж снилася рідня оселя.
Ведуча 1: Ці настрої вилились у вірші «Сон». Це був перший вірш Л.Глібова.
(Звучить вірш «Сон»)
Ведуча 2: Дійшовши до 6 класу гімназії, Леонід встиг написати близько сотні поезій. Але сталося лихо: він захворів.
Ведуча 1: Він повернувся до батьків, залишивши гімназію, як потім виявилось, назавжди. Юний Глібов знову серед рідних гаїв і полів Хорольщини.
ІІ сторінка «Пісня- душа народу»
Ведуча 2: Якось Леонід поїхав у Седнів, недалечко від Чернігова. І пішов помилуватися мальовничими краєвидами. З альтанки, що на високій буйно зеленій горі, відкривається широка долина, а внизу тиха річка Снов.
Ведуча 1 : Підперши щоку долонею, Леонід Іванович замріяно дивився на зелені луки. Роки спливають, неспинно біжать, біжать. І небо таке голубе – ні кінця, ні краю. А он верби похилені стоять у тихім смутку. Ще зелень буяє. Але придивись – де-не-де побляклі листочки.
Ведуча 2: Як швидко спливають літа... і молодість скороминуща. І з самого серця вилилися слова ....

Збірник диктантів


Л. Гусарова






Збірник диктантів
для учнів 5-9-х класів
на основі творчості письменника Синельниківщини,
жителя села Дерезуватого,
Гусарова Івана Івановича

                           




С. Дерезувате
2014 р

 У збірнику запропоновані різні види диктантів із завданнями до них, що сприятимуть удосконаленню знань, умінь і навичок учнів. Посібник укладений на краєзнавчому матеріалі, призначений для вивчення і повторення основних правил української орфографії і пунктуації. У ньому представлені тексти на основі творчості письменника Синельниківщини, жителя села Дерезуватого, Гусарова Івана Івановича.
     Збірник складено відповідно до чинної програми з української мови для учнів 5-9-х класів.
     Для вчителів української мови та літератури загальноосвітніх шкіл, керівників методичних об’єднань гуманітарного циклу.




 5-й  клас
Розучений диктант
Тема. Повторення вивченого в початкових класах

Червона калина – це символ Вкраїни.
                                   Вона рушничкові кохана сестра.
                                   Духмяна хлібина – це сонце в тарілі,
                                   Добробут й багатство, символ життя.

                                   І все це загалом веселка квітчає,
                                   Посланець небес, українське буття.
                                   Веди нас, веселко, веди безупинно
                                   В казкове, як рай, майбуття.

                                                            Іван Гусаров

Творчий диктант
Тема. Речення
Із простих речень кожної пари утворити складне. Записати текст. Пояснити розділові знаки.
                                                      Горицвіт
  1. Навесні скресають сніги. На Україну повертаються лелеки.
  2. Кожна пара лелек одразу знаходить своє село, хату. Біля цієї хати лелеки звили гніздо.
  3. Колись давним-давно лелеки блукали і часто гинули. Вони були зовсім знесилені від пошуків.
  4. Сипнуло Сонечко жменю вогняного зерна на землю. Зерно проросло горицвітом.
  5. Тепер лелеки повертаються додому, на Україну. Птахи бачать яскраві вогники-квіти. По цих квітах, як на карті, знаходять свої домівки.


Використання ігрових елементів на уроках української мови та літератури

       Життя доводить, що в складних умовах, які постійно змінюються, найкраще орієнтується, приймає рішення, працює людина творча, гнучка, креативна, здатна до генерування і використання нового (нових ідей, задумів, нових підходів та рішень). На сьогоднішній день учитель повинен відібрати зі своїх методичних надбань усе прогресивне і змінити, модернізувати, трансформувати навчальний процес, забезпечити умови для розвитку креативної особистості; сприяти виконанню завдань Національної доктрини розвитку освіти; сприяти позитивній мотивації учнів до пізнавальної діяльності, потребі в самопізнанні, самореалізації та самовдосконаленню; робити можливим оригінальний підхід до побудови структури сучасного уроку.
      Саме тому для себе я обрала проблему  «Використання ігрових елементів на уроках української мови та літератури».  Моїм педагогічним і життєвим кредо є вислів:
 «Де вчитель посіє, там стелиться ласка,
Де  вчитель посадить, там сходить добро.
Бо вчитель – це доля складна і прекрасна,
І серце глибоке, як  сивий Дніпро».

Використання ігрових ситуацій на уроках української мови

Умови, які допоможуть підняти авторитет учителя


1.Учитель повинен набути рис суспільної особистості.
2. Учитель має бути творчою особистістю.
3. Педагогічна майстерність: учитель має бути артистом.


 ШІСТЬ ПРИНЦИПІВ ВИКЛАДАННЯ

1. ПРАВИЛЬНИЙ «СТАН»
- Створення сприятливої атмосфери для
   навчання
- Правильна налаштованість як учителя, так і
   учня
- Підтвердження, закріплення, концентрація
   уваги
- Аналіз результатів та постановка мети
- Візуалізація своєї мети
- Діставайте уроки з помилок
- Плакати на задньому плані
2. ПРАВИЛЬНЕ ПОДАННЯ ІНФОРМАЦІЇ
     - Спочатку – загальна картина
     - Від загального - до частки, від наочного – до  
       абстрактного
     - Використання всіх стилів навчання та всіх
       типів інтелекту
     - Складання карт пам’яті, візуалізація
     - «Активні» і «пасивні» музичні концерти
 3. ДУМАЙТЕ ПРО ЦЕ
     - Творче мислення
     - Критичне мислення – концептуальне,    
       аналітичне, рефлективне
     - Творче вирішення завдань
     - Методики глибокого запам’ятовування для
       тривалого зберігання інформації
     - Міркування про механізми мислення
4. Активуйте
     - Використання отриманих знань на практиці
     - Ігри, жарти, дискусії, п’єси, що залучають до
       роботи всі стилі навчання і всі різновиди
       інтелекту
5. ЗАСТОСОВУЙТЕ
     - Використовуйте поза школою
     - Практикуйте
     - Перетворюйте учнів на вчителів
     - Об’єднайте це з тим, що ви вже знаєте
6. ПОВТОРЕННЯ, ОЦІНЮВАННЯ ТА
СВЯТКУВАННЯ УСПІХІВ
     - Знання того, що саме ви знаєте
     - Самооцінювання, оцінювання інших,
       оцінювання наставника
-        Регулярне повторення

                         

Вивчаю досвід Ольги Криворотенко

Вивчаю досвід Ольги Григорівни Криворотенко, вчителя української мови та літератури КЗ "Ганнівського НВК" СЗШ-ДНЗ" Верходніпровської районної ради Дніпропетровської області

Майстер-клас Ольги Криворотенко




Важко однозначно сказати, чим є для учня урок літератури: це і розкриття таємниць людського буття, це і цікава школа життя,  це і неповторна зустріч з прекрасним, це і  «безсмертний дотик до душі», це і незабутні хвилини спілкування з мистецтвом слова, з мудрим наставником, з однолітками, це місце, де тебе слухають і чують…

На ІІІ (фінальному) етапі конкурсу –захисту науково дослідницьких робіт секції зарубіжної літератури для десятикласників тема власного висловлювання у цьому році  звучала так: »Чому дієслово читати не можна поставити в наказовому способі? Спробуємо і ми знайти відповідь на це запитання у ході майстер–класу .

Упродовж заняття учасники  актуалізують знання про традиційні прийоми мотивації учнів до читання художніх творів  (робота із заголовком, із епіграфом, коментоване читання ), а також знання про основні інноваційні  прийоми (прийом інтриги,   прийом “25 кадр”, буктрейлер, анонс, сторінка героя в соцмережі та ін.), отримають практичні навички їх створення .

Прийоми актуальні, популярні в педагогіці, мають  наукове  підґрунтя та нові ідеї, що відповідають  тенденціям сучасної освіти та методиці  навчання предмета.

Ефективність заняття автор прагне реалізувати через  здобуття кожним присутнім  практичних  навичок використання прийомів мотивації  ,через аналіз результатів своєї діяльності.

Учитель має власну  педагогічну  харизму, здатність до імпровізації, належні  ступінь впливу на аудиторію та ступінь готовності до поширення і популяризації свого досвіду, прагне бути ерудованим, мислити  нестандартно  та інноваційно. Стиль спілкування невимушений, автор дотримується  культури інтерпретації досвіду.




Патріотичне виховання учнів у світлі педагогічних ідей О.А.Захаренка

У школі дитина не тільки вчиться – у школі дитина живе. Це беззаперечна істина. Тож учню в навчальному закладі повинно бути цікаво. Вважаю, що класний керівник  –  найнеобхідніша людина для дитини в сучасній школі. У нього незвичайна місія в житті: не тільки керувати,   направляти, але й виховувати, адже, як вважав О.А.Захаренко, «є предмет, який не передбачений навчальним планом. Уроки з цього предмету дає життя. Людина з дитячих літ має бути доброзичливою, добропорядною, толерантною, а простіше – доброю». Призначення класного керівника    –  простежити за становленням особистості дитини, що входить у сучасний світ, виховати людину, здатну гідно зайняти своє місце в житті, для якої найголовнішими гуманістичними цінностями буде совість, доброта, духовність, справедливість, правда, творчість пізнання, любов –  ці загальнолюдські ідеали, за якими не губилися б ідеї національної свідомості, патріотичні почуття.
Сьогодні, коли Українська держава та її громадяни стають безпосередніми учасниками подій та процесів, які мають надзвичайно велике значення для подальшої долі країни та й своєї долі, для класного керівника найбільш актуальним є патріотичне виховання, переосмислення суспільних процесів виховання патріотизму, при цьому враховуючи, що Україна має древню і величну культуру та історію, досвід державницького життя.
      Проблема, над якою працюю вже кілька років, –  «Патріотичне виховання учнів у світлі педагогічних ідей О.А.Захаренка».  Досвід є безцінним, адже була створена унікальна система навчально-виховної роботи, яка забезпечувала формування толерантної особистості, готової до співробітництва, сприяла розвитку творчих здібностей, тобто системи, що базується на принципах дитиноцентричної концепції виховання в контексті особистісно орієнтованої педагогіки.

САМООЦІНЮВАННЯ НА УРОКАХ УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ ТА ЛІТЕРАТУРИ

КАРТКА САМООЦІНЮВАННЯ   САМООЦІНЮВАННЯ НА УРОЦІ СЬОГОДНІ НА УРОЦІ